Lipiec 16 2018 10:12:28
MS Rosja 2018
*Skarb kibica


ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (94)
***

Budżet Obywatelski 2018We wrześniu głosowanie nad budżetem obywatelskim na 2018 rok32 projekty zakwalifikowały się do głosowania w budżecie obywatelskim Rudy Śląskiej na 2018 rok. W tej liczbie zawiera się jedno zadanie ogólnomiejskie i 31 lokalnych. Głosowanie potrwa od 4 do 15 września br. Zdecydowana większość projektów zgłoszonych przez mieszkańców dotyczy utworzenia lub modernizacji miejsc sportowo-rekreacyjnych. Do podziału na poszczególne zadania przeznaczona została kwota ponad 2,8 mln zł. W sumie mieszkańcy zgłosili 58 zadań – 4 ogólnomiejskie i 54 dzielnicowe. Do etapu głosowania zakwalifikowano 1 projekt ogólnomiejski i 31 lokalnych.
Budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej na 2018 rok wyniesie 2 mln 815 tys. zł, z tego 1 mln zł przeznaczony został na zadania ogólnomiejskie. Taka właśnie jest wartość jedynego projektu, który w tej kategorii pozytywnie przeszedł weryfikację. Mowa tu o „rolkowisku” przy parku Strzelnica, czyli torze do jazdy na rolkach i wrotkach, wyposażonym w pachołki do slalomu, z zielenią i ławkami w otoczeniu. Całość ma stworzyć miejsce sportowo–rekreacyjne, gdzie mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas.
Na projekty lokalne, dotyczące poszczególnych dzielnic, przeznaczono 1 mln 815 tys. zł, po 165 tys. zł na każdą dzielnicę.

W tej kategorii do głosowania zakwalifikował się tym razem tylko jeden projekt dotyczący naszej dzielnicy jest to rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Orzegowie,konkretnie - budowa bieżni dwutorowej zakończonej skocznią do skoku w dal, zamontowanie kamery szybkoobrotowej, oświetlenia na elewacji budynku oraz ławek


Niektóre projekty zweryfikowane zostały negatywnie, gdyż albo przekraczały określone limity środków albo zlokalizowane miały być na terenach nie należących do gminnego zasobu nieruchomości, inne generowałyby zbyt duże koszty w przyszłości. Pomyślnej weryfikacji nie przeszedł m.in. drugi projekt dotyczący Orzegowa – modyfikacja i powiększenie placu zabaw znajdującego się na na plantach orzegowskich,w tym m.in. zamontowanie na elastycznej powierzchni 6 atrakcyjnych elementów zabawowych, ławeczek oraz śmietnika. Uporządkowanie zieleni wokół skweru .W uzasadnieniu ; koszt realizacji zadania przekracza limit środków określony dla zadania lokalnego, zadanie niecelowe przy uwzględnieniu obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego


Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to piąta tego typu inicjatywa, realizowana w Rudzie Śląskiej.


źródło ; rudaslaska.com.pl
***

Orzegowski Piątek Muzyczny - po raz ostatni

W piątek 18 sierpnia po raz ostatni będziemy mieli możliwość uczestniczenia w ,,Muzycznym Piątku" koncercie ujętym w cyklu podobnych wydarzeń muzycznych zawartych w programie Roku Muzyki Orzegowskiej.Po raz szósty na dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych przez blisko dwie godziny czas mieszkańcom Orzegowa będą umilać muzycy związani z naszą dzielnicą.Tym razem będzie to grupa akordeonistów zespołu im.Edwarda Huloka pod kierownictwem Roberta Kiera.


Piątek 18 sierpnia - godz.18.00
Centrum Inicjatyw Społecznych

Niech ten króciutki filmik będzie zachętą do przybycia w to piątkowe popołudnie na dziedziniec pomiędzy budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych a restauracją ,,Stara Wozownia"

Towarzystwo Miłośników Orzegowa - serdecznie zaprasza!
Zakończony cykl ,,Muzycznych piątków orzegowskich" nie oznacza ,że w najbliższym czasie zabraknie podobnych imprez muzycznych .Wręcz przeciwnie ! Już niebawem tu na orzegowskim portalu ukaże się zapowiedź naprawdę wielu kolejnych wydarzeń muzycznych jakie będą miały miejsce w Orzegowie w najbliższych tygodniach!***

Zielony Orzegów


Można przypuszczać ,że zamieszczone poniżej zdjęcia dla niektórych mogą być nieco zagadkowe .Na pierwszy rzut oka , przypominają raczej widok na jakiś ośrodek wczasowy położony na wzgórzu , w otoczeniu pięknie zadbanej zieleni z lasem w tle.Gdy do tego dodać ,że obiekt ten znajduje się ,,nad wodą"co jest zgodne z prawdą no to faktycznie można skojarzyć to miejsce z ośrodkiem wypoczynkowym

Tak może to wyglądać od strony kogoś kto albo tu w Orzegowie od dłuższego czasu już nie mieszka , albo po prostu nie miał sposobności w tym miejscu przebywać .Większość z nas z pewnością kojarzy to miejsce.
To - Orzegowska Oczyszczalnia Ścieków znajdująca się przy końcu ul.Bytomskiej , naprzeciwko cmentarza.
Myślę ,że należy docenić administrujących ten obiekt ,że potrafili całą infrastrukturę tworzącą Oczyszczalnię otoczyć tak pięknie zadbaną zielenią.Raczej tego typu obiekty kojarzyły się zawsze z dziewiczymi, zarośniętymi nieużytkami i mocno nieprzyjemnym zapachem .Tymczasem utrzymany w ten sposób teren musi cieszyć oko.***

Burzowe nawałnice i ich skutki na przestrzeni latNawiedzające nas co jakiś czas burze , poprzez przeszywające niebo błyskawice, budzące trwogę grzmoty czy obfite ulewy połączone z silnym huraganowym wiatrem nie są w żadnym przypadku przyjaznym dla nas zjawiskiem atmosferycznym tym bardziej ,że często niosą za sobą różnego rodzaju zagrożenia .W źródłach dotyczących historii Orzegowa natknąć się można na informację ,mówiącą nam o tym ,że w lipcu 1928 roku nad Orzegowem przeszła gwałtowna burza co spowodowało zerwanie wielu dachów.

Jak się okazało w tym samym czasie nie tylko Orzegów ucierpiał bo o wiele dotkliwsze i tragiczniejsze skutki odczuło dziesiątki innych miejsc w całym kraju
Na początku lipca 1928 roku Polskę nawiedziła fala upałów, po której nadeszło kolosalne ochłodzenie. Temperatura z dnia na dzień spadła o 20 stopni. Skutkiem tego były właśnie tak katastrofalne burze, które przetaczając się przez cały kraj pochłonęły rekordową liczbę ofiar.
Wał szkwałowy przeszedł od Wielkopolski przez Kujawy, Ziemię Łódzką i Śląsk po Podlasie i Lubelszczyznę w ciągu zaledwie 6 godzin. Wszędzie, gdzie zawitał, powodował olbrzymie zniszczenia. W gruzach domów, pod złamanymi gałęziami, na skutek porażenia piorunami i w pożarach przez nie wywołanych, zginęły łącznie 62 osoby, a ponad 150 zostało rannych.
Choć była to do tej pory najtragiczniejsza w skutkach burza jaka przeszła nad Polską , to raz po raz dowiadujemy się o wielu innych tragediach bądź szkodach jakie powodują burzowe nawałnice.
W kwietniu 1957 roku śmiertelną ofiarą burzy nieopodal Domu Kultury został ok.10 letni chłopak.
Zawsze z niepokojem po każdej burzy czy silnych wiatrach zaglądamy na stary cmentarz parafialny .Po jednej z wichur w 1997 roku ,spadające drzewo dosłownie zdemolowało Mauzoleum Górników , które dopiero nie tak dawno dzięki kwestom zostało zrekonstruowane. ,
Potężna wichura dała znać niestety o sobie w czerwcu tego roku , kiedy to powalone ogromne drzewo poważnie uszkodziło kilka nagrobków i krzyży .

***


Kibicujemy naszym sportowcomDwie nasze zapaśniczki w piątek 4 sierpnia dostąpiły zaszczytu reprezentowania barw Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów w fińskim Tampere .Dominika Kulwicka w swej walce przegrała z reprezentantką Indii , Swej przeciwniczce z USA nie sprostała również po zaciętej i wyrównanej walce Natalia Strzałka .Tym samym obydwie nie awansowały do następnej rundy kwalifikacyjnej.
Wierzymy ,że to kolejne przetarcie w drodze po większe sukcesy w przyszłości .

---------------------------------------------


Udanie rozpoczął swoją przygodę w klubie AC Milan Przemysław Bargiel. Pod wodzą Gennaro Gattuso młodzieżowa drużyna AC Milan – Primavera pokonała w meczu towarzyskim juniorów US Dro aż 10-0 .Przemek Bargiel w swym debiucie strzelił jednego gola ;

---------------------------------------------
Selekcjoner reprezentacji Polski w futsaalu - Andrzej Bianga wysłał powołania na zgrupowanie i towarzyski mecz z Francją, który 26 sierpnia odbędzie się w Koszalinie.
W kadrze po raz kolejny znaleźli się wywodzący z Orzegowa , Robert Gładczak i Michał Widuch!
***

Historia KS 27 Orzegów (4)
GIMNASTYKAW odróżnieniu od wielu innych dyscyplin gimnastyka , mimo iż jej początki w Orzegowie sięgają 1863 roku ,kiedy to masowo uprawiano ją na boisku miejscowej szkoły , w klubie KS 27 Orzegów pojawiła się stosunkowo późno. Przez wiele lat bowiem sprawnie i z dużymi sukcesami dyscyplina ta rozwijała się w orzegowskim Towarzystwie Gimnastycznym ,,SOKÓŁ”, gdzie aż do II Wojny Światowej była sztandarową sekcją tej sportowej organizacji. Dopiero po wojnie , kiedy ,,Sokół” zdelegalizowany został przez władze komunistyczne ,mocna ekipa naszych gimnastyków i gimnastyczek znalazła swe miejsce w KS 27 Orzegów. W tym czasie do klubu trafiła grupa utytułowanych zawodników.
Z początkiem lat 30-tych zespół orzegowskich gimnastyków ,,Sokoła” był zaliczany do czołowych drużyn na Śląsku.Prym w zespole wiedli bracia Karol i Antoni Ślosarkowie , nieco później ich najmłodszy brat Wilhelm , a także Maksymilian Wachowiak i bracia Jerzy i Stefan Kurczykowie .Dobrymi wynikami mogły poszczycić się dziewczęta;Anna Osmanówna, siostry ,Róża,Pelagia, Malgorzata i Stefania Sikorówne, Hildegarda Pietrzyńska, Genowefa, Emilia i Marta Kaczmarkówne. Tuż przed II wojną Światową gimnastycy orzegowscy stanowili już absolutną czołówkę kraju a Wilhelm Ślosarek nie tylko zdobywał medale w poszczególnych konkurencjach gimnastycznych na mistrzostwach kraju ale był powoływany również do reprezentacji kraju. Po wojnie do grupy czołowych gimnastyków dołączyli inni m.in. Franciszek Ślosarek , Jerzy Łukaszczyk, Wiktor Winkler , oraz Jan Kulik , który wraz z Wihelmem Ślosarkiem , medalistą kolejnych po wojnie mistrzostw Polski ,dostąpił zaszczytu reprezentowania barw narodowych .Nie gorzej prezentowały się nasze gimnastyczki;Elfryda Kulikowa ,Emilia Ślosarkowa , Irena Badura , Renata Goła , Elżbieta Zimniowska.Czołową gimnastyczką w Polsce stała się Helena Jaskulanka, którą zakwalifikowano na obóz przedolimpijski , gdzie miała się przygotowywać do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku ,w których jednak z przyczyn od siebie niezależnych udziału ostatecznie nie wzięła.W okresie roku 1949 ,do starej gwardii dołączają następni ;Elfryda Góra , Krystyna Androsz, Gertruda Niewiem ,Ruta Goły,Korda Wierzbicka,Marta Janik.W latach 50-tych tradycję rodziny Ślosarków podtrzymują jeszcze synowie Karola- Wiktor, Franciszek i Stanisław.Mimo kilku sukcesów indywidualnych nie udało się już w tym czasie skompletować silniejszej drużyny gimnastycznej .
Lepsze czasy dla orzegowskiej gimnastyki nastały dopiero w roku 1968 r.Dwa lata wcześniej do użytku oddano funkcjonalną , nowoczesną na tamte czasy halę sportową , doskonałą bazę treningową dla gimnastyków .Do Orzegowa ściągnięto duet trenerski ,Jerzego i Doroty Jokielów byłych medalistów olimpijskich w tej dyscyplinie sportowej.Na efekty nie trzeba było długo czekać .Wkrótce o ich podopiecznych było głośno całym kraju .Pod szyldem KS 27 Orzegów niestety orzegowscy gimnastycy i gimnastyczki występowali do momentu likwidacji kopalni Karol w 1970 roku.Sekcja istniała nadal ale już jako Slavia Ruda Śląska.W barwach tego klubu nasi zawodnicy osiągnęli wiele wartościowych wyników , będąc przez długie lata czołową sekcją gimnastyczną w Polsce. W 1980 roku dwie gimnastyczki tu trenujący Małgorzata Majza i Anita Jokiel reprezentowały nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.
W górnym rzędzie od lewej soją ; Z. Gaduła-choreograf,J.Bizon , M.Jokiel,W. Rzeszotarski , A.Walocha ,H.Świerc , M.Robak , P.Nowak ,A.Łabus , M.Gryzik - instruktorka, R.Radziejewska - kucharka
W drugim rzędzie;A.Jankowska - instruktorka, E.Guzik, J.Krawieczek ,J.Marczewska, J.Stawowska, B.Kempska ,E.Kozubek , L.Pietrzak B.Adamek, M.Majza, M.Hadula
W trzecim rzędzie, siedzą ; Jerzy Jokiel - trener ,M.Matysek, E.Olszak , H.Tomanek ,A.Jokiel, M.Kroszyńska , G.Galowy , J.Nieroba, G.Dudek


Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,183,680 Unikalnych wizyt