Lipiec 16 2018 10:11:52
MS Rosja 2018
*Skarb kibica


ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (92)


***

Zmiany w parafii


Ponad 100 księży z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca odebrało dekrety wikariuszowskie. Oznacza to, że wybrani księża pod koniec wakacji zmienią miejsce posługiwania. Już wcześniej poznaliśmy nowych wikarych którzy od września będą pełnić swe obowiązki w naszej parafii.

Jak to zwykle bywa niestety z żalem musimy pożegnać tych , którzy przez kilka ostatnich lat związani byli z naszą parafią
wyświęcony w 2004 roku ks.Krystian Łagowski w naszej parafii przebywał od 2012 roku .W najbliższym czasie trafi do parafii św. Barbary w Rybniku – Boguszowicach


ks.Karol Płonka święcenia kapłańskie otrzymał w 2009 roku a do naszej parafii trafił w 2013 roku.Podobnie jak ks.Krystian przeniesiony zostanie do Rybnika -Boguszowic , z tym że do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa


***
Wyświęcony niedawno nasz parafianin ks.Łukasz Głąbik swoją pracę duszpasterską rozpocznie w parafii św. Rodziny w Piekarach Śląskich,
*


Od września posługę kapłańską w naszej parafii będą pełnić dwaj nowi księża
Ks. Karol Lubowiecki pochodzi z parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach, święcenia kapłańskie przyjął w 2014 roku .Jego pierwszą parafią była Parafia św. Herberta w Wodzisławiu Śląskim

Ks.Mateusz Małyz niedawno przyjął święcenia kapłańskie, stąd też nasza parafia będzie jego pierwszym miejscem pracy duszpasterskiej .Ks.Mateusz wywodzi się z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie,


***

Muzyczne Piątki
W tym tygodniu odbędzie się kolejny Orzegowski Piątek Muzyczny
28 lipca o godz.18.00 tradycyjnie na dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych tym razem wystąpi Marian Brzoza.
W jego wykonaniu usłyszymy śląskie przyśpiewki oraz znane utwory z lat 80 i 90-tych.
W razie niepogody koncert odbędzie się we wnętrzu restauracji ,,Stara Wozownia"Towarzystwo Miłośników Orzegowa - serdecznie zaprasza

***

Planty OrzegowskiePlanty Orzegowskie powstały na początku lat 30-tych ubiegłego stulecia w czasie urzędowania przedwojennego burmistrza Gminy Orzegów - Piotra Tomanka.Jak widać na załączonych fotografiach planty te były bardzo zadbane.Rzuca się w oczy duża ilość klombów z kwiatami , ozdobne krzewy ,krótko przycięta trawa.Utrzymanie tego parku w takim stanie znacznie ułatwiało powołanie do życia w tamtym okresie w Orzegowie ,,Zakładu Zieleni"którego szklarnie i hodowla roślin powstały przy cmentarzu parafialnym
Trzeba też dodać , iż na początku Planty te miały znacznie większą powierzchnię i ciągnęły się aż do ulicy Joanny.
Szkoda ,że takich zdjęć nie dało się wtedy jeszcze robić w kolorzeLiczne klomby z kwiatami były wyjątkową ozdobą PlantPlanty Orzegowskie - lata 30-tePlanty z początku lat 60-tych , unikatowe jak na tamte czasy zdjęcie w kolorze


***

Przemek Bargiel - wszystko na dobrej drodze


Wyjątkowo głośno w ogólnopolskich mediach sportowych w ostatnim czasie było o naszym młodym piłkarzu Przemysławie Bargielu , którego upatrzył sobie słynny włoski klub AC Milan.
Nawet mając na uwadze fakt,że został jednym z wielu młodych piłkarzy , którym największe kluby europejskie stwarzają możliwość i warunki do dalszego rozwoju i ogrania , co też nie zawsze musi się przekładać na późniejszą błyskotliwą karierę , to trzeba to widzieć w ten sposób ,że transfer do takiego klubu jest dla tak młodego piłkarza nie tylko wyłącznie otwarciem furtki do tej wielkiej piłki i szansą na zaistnienie w niej. Samo zauważenie i wyłowienie kogoś spośród tak ogromnej rzeszy uprawiających futbol i marzących o najwyższych celach ,świadczy o tym ,że postawiono na kogoś nieprzeciętnego ,wyjątkowo dobrze rokującego na przyszłość .

O Przemku na orzegowskim portalu było dużo i to już kilka miesięcy temu ..zanim zawrzało w mediach .Było też niedawno w związku z tym głośnym transferem .

Być może za chwilę jednak na dłuższy czas wokół tego młodego piłkarza ucichnie. Na dobrą sprawę nikt nie jest w stanie teraz już ocenić w jakim stopniu to przejście do Milanu pomoże temu młodemu piłkarzowi rozwinąć swoje skrzydła. Nikt włącznie z Przemkiem dziś też nie może przewidzieć jak wiele on w tej piłce osiągnie.Dobrnął już jak na swój wiek(17l.) bardzo daleko .Debiutował w ekstraklasie mając 16 lat! Występując w młodzieżowej reprezentacji Polski , strzelił dla naszych barw narodowych kilka goli .W drużynie tej często pełnił rolę kapitana zespołu.Teraz dostaje się do klubu z absolutnie tej najwyższej europejskiej półki .

Wszystko jeszcze przed nim i niewątpliwie czeka go długa i wyboista droga by rzeczywiście dojść na sam szczyt wielkiej piłki.Żeby tam się wspiąć obok posiadanego talentu i renomowanego klubu do którego się dostał , musi nałożyć się na siebie jeszcze wiele innych sprzyjających warunków i okoliczności .Do tego, jak to się często dzieje w przypadku młodych ludzi na drodze do kariery stoją gdzieś zawsze jeszcze pewne niebezpieczeństwa ,czasem nadmierne sukcesy jakie na nich gwałtownie spłynęły mogą im trochę poprzewracać w głowie. Woda sodowa niejednemu niestety już potrafiła zaszkodzić.Rzucenie kogoś w tym wieku na tak głęboką wodę to kolejne zagrożenie z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. .
Czy Przemek Bargiel w tej nowo zaistniałej dla siebie rzeczywistości jest w stanie wykorzystać swoją szansę .?W tym miejscu można by postawić kilka znaków zapytania z wykrzyknikiem włącznie .
Żeby zbliżyć się chociaż częściowo do odpowiedzi na to pytanie zachęcam do obejrzenia poniższego reportażu.

Co prawda był on już na stronie orzegowskiej wcześniej udostępniony ale być może nie wszyscy go wtedy mieli okazję zobaczyć ,bądź zajrzano do niego zdawkowo, specjalnie nie wsłuchując się w to co do powiedzenia miał ,,Bargi" .Namawiam więc jeszcze raz do uważnego oglądania tego zapisu filmowego , bez pominięcia jakiejkolwiek sekwencji .Tak wiele tam jest przesłanek ku temu by stwierdzić ,że ten chłopak jest w stanie dać sobie radę ..
Ta kilkuminutowa , moim zdaniem bardzo udana i interesująca produkcja filmowa zawiera w sobie dużo naprawdę fajnych, sympatycznych wątków ,tak wiele nam mówiących o tym chłopcu.
Na początku reportażu gdzieś ze stadionowego tumultu w trakcie meczu wydobywa się okrzyk jednego z kibiców Ruchu,,Dawaj tego Bargiela" ..
I ławka gdzie gotuje się ten młody piłkarz , w oczekiwaniu na wejście na płytę boiska.A potem gdy już w pełnym skupieniu się na nim się znalazł , jeden czy dwa kontakty z piłką, które każą u każdego piłkarskiego kibica dostrzec ..niesamowity potencjał u tego nastolatka.
Zresztą ten potencjał widać już u 5 letniego Przemka , którego widzimy gdzieś tam w przedszkolu , kiedy to już wtedy co można zauważyć inaczej prowadził piłkę niż większość jego rówieśników.. I już od małego - ta mama , która po dziś dzień tak samo opiekuńczo czuwa nad rozwojem , nie tylko sportowym swego syna.
Przyjemnie się słucha wypowiedzi Przemka Bargiela udzielanej na żwirowym boisku ,na którym spędził całe swoje dzieciństwo i o którym tak wiele wie , dobrze kojarzy ,że w tym miejscu było kiedyś boisko w latach 60 /70 gdzie grali piłkarze z Orzegowa.Wie , gdzie była brama do stadionu i gdzie znajdują się skarpy na których mieściła się widownia , wie choć kiedy się urodził tego stadionu już ponad 20 lat nie było.
Podkreśla ,że mieszka w naprawdę spokojnej okolicy .Zdaje sobie sprawę ,że akurat przyszło mu zamieszkać w strefie gdzie zdecydowaną większością są sympatycy Górnika , o których każdy wie ,że nie są przyjaźnie nastawieni do klubu , w którym gra.Mimo to ,nigdy z tym nie miał problemu szanuje tych kibiców .On sam zaś skupia się wyłącznie na swej grze .Nie ma żadnych wątpliwości ,że to chłopak poukładany , wiedzący czego w życiu chce.

Znalazł się w tej chwili w naprawdę wymarzonym miejscu na swej drodze do wielkiej kariery .W tym wszystkim potrzebne mu teraz trochę szczęścia i zdrowia .Tego mu życzymy!!!***

Historia KS 27 ORZEGÓW (3)
BOKS


Początek pięściarstwa w Orzegowie miał miejsce na początku lat 20-tych .Boks wtedy uprawiano najpierw w Klubie sportowym,,Wolność" a po jego upadku od 1924 roku w klubie ,,Siła" . Źywotność tego klubu też nie była długa.Mimo jego likwidacji w 1926 roku , bokserzy nie przestali trenować W momencie utworzenia KS 27 Orzegów sekcja bokserska ponownie mogła się rozwijać .Na wyniki nie trzeba było długo czekać.Pięściarze z Orzegowa seryjnie zdobywali medale na mistrzostwach Śląska a Jan Kurka w 1936 roku wywalczył nawet tytuł wicemistrza Polski w wadze średniej. I tak pokaźny dorobek naszych bokserów mógł by być jeszcze bogatszy ale jakże wtedy inne od dzisiejszych były warunki do uprawiania sportu. W 1930 roku orzegowski bokser Ryszard Nita uważany przez wszystkich stuprocentowym faworytem do mistrzostwa Śląska w swej kategorii , nie mógł stawić się do pojedynku półfinałowego ponieważ .... nie uzyskał na ten dzień zwolnienia z pracy.

Parada mistrzów;
Jan Kurka
1932 – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej
1935 –mistrz Śląska w wadze półciężkiej
1936 – mistrz Śląska w wadze średniej
1936 – wicemistrz Polski w wadze średniej
1937 – wicemistrz Śląska w wadze średniej
1946 – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej
1947 – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej

Józef Zimniowski
1929 –mistrz Śląska w wadze półciężkiej
1930 – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej

Konrad Lizurek
1932 – mistrz Śląska w wadze półśredniej

Paweł Lizurek
1935 – mistrz Śląska w wadze koguciej
1936 – wicemistrz Śląska w wadze koguciej
1945 – mistrz Śląska w wadze piórkowej

Ryszard Nita

1932 – mistrz Śląska w wadze piórkowej

Józef Porada
1929 – wicemistrz śląska w wadze lekkiej

Romuald Rudner
1947 – mistrz Śląska (jun.) w wadze koguciej
1948 – wicemistrz Śląska (jun.)w wadze piórkowej

Helmut Krawczyk
1948 – mistrz Śląska (jun.) w wadze koguciej
1949 – mistrz Śląska w wadze koguciej

Ernest Jasiulek
1934 – wicemistrz Śląska w wadze półciężkiej
1945 – mistrz Śląska w wadze półciężkiej


Dwaj czołowi pięściarze KS 27 Orzegów .Z lewej;Jan Kurka - Wicemistrz Polski (1936r.)i dwukrotny Mistrz Śląska(1935 i 1936 rok)
z Paweł Lizurek - dwukrotny Mistrz Śląska (1935 i 1945 rok)Okazałe trofeum Pawła Lizurka
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.05 3,183,679 Unikalnych wizyt