Lipiec 16 2018 10:11:12
MS Rosja 2018
*Skarb kibica


ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (91)


***

W Orzegowie powstaje rynek!

A więc, zaczęło się .. W piątek 14 lipca 2017 r. - po raz pierwszy koparka wjechała na teren,który już jesienią przyszłego roku całkowicie odmieni oblicze tego miejsca.
Mimo ,iż nieraz mieliśmy sposobność oglądania projektu i wizualizacji rynku , który ma tu powstać to, od tej chwili będziemy już tylko z niecierpliwością oczekiwać na moment kiedy wszystkie prace związane z tą wyjątkową dla Orzegowa inwestycją , zostaną zakończone.
Chyba wszystkich nas ciekawi jaki będzie efekt finalny, jak to centralne miejsce w Orzegowie się będzie prezentować.
Zanim do tego dojdzie , przez najbliższe długie miesiące towarzyszyć nam będą tego typu widoki , a w związku z tym i pewnego rodzaju utrudnienia .
Co jakiś czas w tym miejscu ukazywać się będą zdjęcia z kolejnych etapów prac związanych z utworzeniem rynku.Według zapowiedzi prace te mają trwać ok.1 roku.


***

Orzegowski Piątek Muzyczny


Czwarty z kolei ,,Muzyczny Piątek"na wypełnionym do ostatniego miejsca dziedzińcu Centrum Inicjatyw Społecznych , tym razem odbył się z udziałem młodego , niezwykle interesująco się zapowiadającego zespołu
Coffee ExperimentZespół został założony w kwietniu 2015 r. Jego skład tworzy grupa , bardzo jeszcze młodych, uzdolnionych muzyków z Rudy Śląskiej ,pragnąca stworzyć muzyczne projekty pełne świeżości, energii i smaku
Skład zespołu ;

Natalia Skorupka- vocal,
Tomek Ptok- keys,
Szymon Niechcioł- synth,
Szymon Milej- alto saxophone,
Kamil Gojowy- baritone saxophone,
Kordian Gojowy- trombone,
Marcin Melcher- trumpet,
Dawid Czogała- drums,
Jakub Szuba- bass
Tym razem uraczono nas sporą dawką jazzu , a że ten jak wiadomo charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz skłonnościami do improwizacji, stąd też znawcy tematu z pewnością mogli by w repertuarze zespołu doszukać się wielu jeszcze innych gatunków muzycznych , zresztą z reguły powiązanych ściśle z Jazzem.
Siłą zespołu jest kolektyw .9- cio osobowy skład zespołu to grupa jednakowo czująca muzykę , którą wykonuje.Ważny to aspekt , zważywszy ,że eksperymentując dźwiękiem ,muzycy starają się trafić do słuchacza tak by jak sami to mówią, każdy z nich odnalazł w muzyce cząstkę siebie .
W tak podanej muzyce rewelacyjnie odnajduje się wokalistka , jedyna dziewczyna w tym składzie - Natalia Skorupka.Standardy jazzowe w wersjach angielskiej polskiej i francuskiej , bawiąca się swym głosem młodziutka wokalistka wykonywała z zadziwiającą swobodą a jednocześnie w swym brzmieniu była bardzo wiarygodna.Śpiewać Jazz trzeba umieć. Ta dziewczyna to posiadła a jej tembr głosu musiał wywrzeć wrażenie na każdym , kto tego popołudnia zjawił się na koncercie.
Zespół Coffe Experiment dopiero przeciera szlaki w drodze do swej kariery .Ta wydaje się jawić bardzo obiecująco!Organizatorem Piątków Muzycznych - cyklu koncertów wchodzących w kalendarz Imprez Roku Muzyki Orzegowskiej jest Towarzystwo Miłośników Orzegowa
***

Od niedawna, korzystający z obiektów sportowych Burloch – Areny mogą odwiedzać kawiarnię Burloch – Cafe.
To niewątpliwie miejsce jakie temu obiektowi było bardzo potrzebne


>Godziny otwarcia w okresie letnim;
Wtorek – czwartek od 12 do zachodu słońca
Piątek – sobota od 12
Niedziela od 12 do 20
Parterowa część lokaluLokal stanowi; część parterowa z barem i mniejszą salą oraz piętro z dużą salą , która jest doskonałym miejscem na organizację imprez rodzinnych (urodziny , komunie , jubileusze ) małych bankietów czy spotkań towarzyskich.Istnieje możliwość wynajmu Sali z pysznym cateringiem, pełną obsługą , również z możliwością zapewnienia strony artystycznej (DJ , zespół muzyczny , prowadzący a nawet kabaret . Na górnym piętrze do dyspozycji gości jest dodatkowo jeszcze taras .


Restaurację prowadzą ambitne dziewczyny z pasją .Jest to dla nich nowe doświadczenie a zarazem wyzwanie , któremu chcą sprostać. Właścicielka , Burloch Cafe” -Patrycja Herdzina już wcześniej swe kwalifikacje zawodowe nabywała w branży gastronomicznej zajmując się cateringiem i organizacją wszelkich imprez głównie we współpracy z Centrum Usług Gastronomiczna – Rozrywkowych „ Rozruch” i Swojskim Jadłem u Łysego

Burloch Cafe to miejsce , gdzie może zajrzeć każdy! I ci korzystający z obiektów sportowych i spacerowicze odwiedzający Burloch Arenę. To też miejsce gdzie mogą spędzać dorośli którzy oczekując na swe pociechy wyżywające się na torze rolkarskim lub boisku mogą w tym czasie napić się smacznej kawy (latem także w wersji mrożonej lodami).Nie brakuje oczywiście tu różnych słodkości ( wielkim powodzeniem cieszy się deser Oreo !!!) Godny polecenia jest 100% wołowy Burger , który przywraca siły wszystkim amatorom , ruchu na sportowych obiektach położonych na Burlochu. Dla spragnionych oferowane są różnego typu napoje w tym złocisty trunek z pianką.Istnieje również możliwość zamówienie cateringu : kity pieczone , korytka mięsne, płyty z śląskimi wyrobami , śląskie obiady, kaczki nadziewane a nawet przygotowanie stołu staropolskiego w dowolnym miejscu.
Ceny i stałe menu• Oreo
• PannaCotta
• Deser na małego głoda
• Karmel na plaży
• Galaretka z owocami i bitą śmietaną


Tu cena nie przekracza 8 zł

sernik złota rosa, ciasto z buraków, bananowiec z południowej Afryki  , 3Bit – każde 5zł
W ofercie lokalu są również;


zielony raj( seler naciowy, jabłko, kiwi ) truskawka ( truskawki + jogurt naturalny ) oraz orzeźwiająca lemoniada na bazie cytryny i pomarańczy lub mojito ( w wersji alkoholowej i bez alkoholowej z możliwości doboru syropów rożnego smaku )

lane Tyskie i Lech, butelkowe ( miedzy innymi Żywiec i Carlsberg ). W ofercie jest także piwo z rodzinnego śląskiego Browaru z Goduli : ALTERNATYWA .W stałej ofercie znajdziemy także coś na ciepło : frytki, zupę dnia, placek po węgiersku czy Burloch Buergera.

Miła obsługa i uśmiech na twarzy tworzących tę restaurację dziewczyn dodatkowo zachęca do jej odwiedzenia;

***

Ulubione zdjęcia


Oddanie do użytku jakiegokolwiek obiektu użyteczności publicznej , zwłaszcza takiego o charakterze kulturalnym czy rekreacyjno - sportowym , w każdej takiej lokalnej społeczności jak Orzegów, ma zawsze rangę wielkiego wydarzenia ,żeby nie powiedzieć święta.
Świeżo w pamięci mamy uroczyste otwarcie Centrum Inicjatyw Społecznych , Burloch -Areny czy też w późniejszym czasie -zadaszonego lodowiska.

W 1962 roku u progu rewolucyjnych wręcz przeobrażeń Orzegowa zainicjowanych przez załogę i dyr.kopalni Karol Maksymiliana Chroboka przekazano mieszkańcom przepiękne kąpielisko , pierwszy z wielu następnych obiektów jakie w latach 60-tych powstawały na terenie naszej dzielnicy.Cóż to była za radość ,nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych .Jakiż to sympatyczny obrazek , kiedy widzimy oblężoną przez dzieciaków zjeżdżalnię a wokół niej dziesiątki Orzegowian niewątpliwie cieszących się wspólnie z tego ,że tego dnia mogą naocznie się przekonać jaki wspaniały efekt przyniosło ich społeczne zaangażowanie w budowę tego ośrodka. Z tyłu za kąpieliskiem , pusta wtedy jeszcze przestrzeń - dziś osiedle Powstańców Śląskich .
***

Budżet Obywatelski na 2018 rok

58 projektów do budżetu obywatelskiego na przyszły rok złożyli mieszkańcy Rudy Śląskiej. Teraz trwa ich weryfikacja, listę zadań zakwalifikowanych do głosowania poznamy do 4 sierpnia. Do rozdysponowania jest ponad 2,8 mln zł.
Rudzianie mogli zgłaszać zadania do budżetu obywatelskiego na 2018 rok do 23 czerwca. Mogły mieć one charakter ogólnomiejski, służąc mieszkańcom więcej niż jednej dzielnicy lub lokalny. – W sumie zgłoszono 58 zadań – 4 ogólnomiejskie i 54 lokalne –Wśród tych drugich najwięcej, 9, dotyczy dzielnicy Halemba, następnie 8 Wirku, 7 Rudy, po 6 Nowego Bytomia i Bielszowic, 5 Bykowiny, po 4 Czarnego Lasu i Kochłowic, po 2 Orzegowa i Chebzia, a 1 Goduli
Złożone wnioski są teraz weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami rudzkiego budżetu obywatelskiego. Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania zostanie opublikowany do 4 sierpnia br. - Głosowanie potrwa od 4 do 15 września br. Będą mogli wziąć w nim udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy miasta. Na karcie do głosowania będzie można wskazać jedno zadanie ogólnomiejskie i jedno dzielnicowe .Głosowanie przeprowadzone będzie w wyznaczonych punktach oraz w Internecie – za pośrednictwem platformy SEKAP. Ogłoszenie wykazu zwycięskich projektów nastąpi do 29 września br.
Realizowane będą te zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów (nie mniej niż 30) i będą mieściły się w przewidzianej puli środków. Jeżeli pozostaną niewykorzystane środki, to będą mogły zostać przesunięte na inne zadania. W pierwszej kolejności w ramach danej dzielnicy, według liczby uzyskanych głosów, a środki niewykorzystane w dzielnicach po zsumowaniu będą przeznaczane na zadania z największą liczbą głosów w skali miasta.
Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to piąta tego typu inicjatywa, realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,65 mln zł, a w 2017 roku – 2,815 mln zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ostatnim – ponad 6,4 tys.
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej realizowanych będzie 12 zadań – 2 ogólnomiejskie i 10 dzielnicowych. Największym jest budowa miasteczka ruchu drogowego przy ul. Kolberga, na którą przeznaczono 750 tys. zł. Opracowana jest już dokumentacja tej inwestycji. Drugie zadanie ogólnomiejskie to modernizacja boisk sportowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, na wykonanie której trwa przetarg. Zadania dzielnicowe to: budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 41 (trwa przetarg), wymiana nawierzchni oraz montaż urządzeń zabawowych w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 25 (przekazany plac budowy, termin wykonania – 31 lipca br.), budowa kreatywnych stref gier przy Szkole Podstawowej nr 6 (przygotowywany przetarg) i Szkole Podstawowej nr 1 (trwa przetarg), budowa parkingu przy ul. Okopowej (rozpoczęcie prac planowane na sierpień br.), budowa siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 (przygotowywany przetarg), plac zabaw w formie statku w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej (w realizacji), budowa boiska do siatkówki w strefie aktywności przy ul. Plebiscytowej (opracowana dokumentacja), budowa chodnika łączącego ul. Dworaka z ul. 1 Maja (trwa opracowanie dokumentacji) oraz budowa ścieżki rowerowej przy ul. Joanny (ustalane są szczegóły realizacji)źródło;rudaslaska.com.pl


***

Historia KS 27 ORZEGÓW (2)

Zanim o historii KS 27 Orzegów ,kilka słów należy poświęcić początkom sportu w naszej osadzie , bo to w oparciu o doświadczenia pionierów krzewienia kultury fizycznej w Orzegowie można było w późniejszym czasie stworzyć klub na silnym fundamencie ze sprawdzonymi już wcześniej działaczami sportowymi , ukształtowanymi sportowcami .
W zorganizowanej formie sport zaczęto u nas uprawiać już w 1905roku .Wtedy to założono niemieckie koło ,,Turn Und Sportverein”. Co prawda w 1913 roku w Orzegowie udało się zalegalizować tzw. gniazdo polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół” , dopiero jednak po zakończeniu I Wojny Światowej Towarzystwo to w pełni się uaktywniło i dynamicznie zaczęło się rozwijać .


W 1919 roku , do ,,Sokoła", należało 100 druhów , 30 druhen i 48 młodzików. Pod okiem instruktorów uprawiano przede wszystkim gimnastykę , ale także konkurencje rzutowe ,oraz piłkę nożną.Z początkiem lat 30-tych Orzegowskich gimnastyków zaliczano do czołowych zespołów ,,Sokoła ’’ na Śląsku .Największe sukcesy odnosili bracia Wilhelm i Antoni Ślosarkowie ,Karol Pietruszka,Jerzy Szobert ,Stefan Kurczyk.Potem w roku 1919 założono klub sportowy ,,Wolność ‘’ z sekcjami p. nożnej ,palanta , lekkiej i ciężkiej atletyki . W 1924 roku sukcesję po ,,Wolności’’ przejął Robotniczy Klub Sportowy ,,Siła’’.W tym miejscu trzeba też wspomnieć o prężnie działającym kole sportowym Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Męskiej , które powstało w lipcu 1928 roku .Już wcześniej utworzono silną drużynę piłki nożnej ,kierowaną przez Piotra Bytoma , również będącego zawodnikiem tego klubu. Zarówno jednak on podobnie jak i większość innych zawodników takich jak Franciszek Fronczek , Franciszek Skrzypiec, Bernard Waletko, bracia Stefańscy,Jan Wieczorek,Hubert Mrozzek,bracia Ludwigowie,Wilhelm Słowik zostało wchłoniętych do klubu KS 27 Orzegów.Podobny przepływ do tego klubu był również z udziałem zawodników innych dyscyplin.

Coraz częściej w tym czasie w licznych gorących pełnych troski i ambitnych planów dyskusjach, zaczęto rozważać zbudowanie od podstaw silnego klubu sportowego w oparciu o tutejsze doświadczone już środowisko sportowe.Historyczna chwila nastąpiła jesienią 1927 roku , kiedy to na jednym ze spotkań towarzyskich zapadła decyzja o utworzeniu klubu o nazwie KS27 Orzegów.Na pierwszym spotkaniu w lokalu u Brunona Pyki przy ul.Bytomskiej ukonstytuowano zarząd .
Majnrady Loewe –prezes
Zygfryd Ramisz – sekretarz
Franciszek Wyleżoł – skarbnik
Konstanty Loewe –ławnik
Leon Helm – ławnik


Bracia Loewe - zasłużeni działacze społeczni i sportowi.Od lewej ; Majnrady - pierwszy Prezes 27 Orzegów ,Konstanty - członek zarządu ,Wincenty , Karol , Leon .Brak na zdjęciu Bernardego , który zmarł w Mathausen w 1943 roku.


Wyboru dokonała grupa 40 osobowa uczestników zebrania składająca się z najaktywniejszych entuzjastów rozwoju sportu na tym terenie.Wśród nich ;Władysław Kala , Roman Spendel, Antoni Bujoczek , Alfred Nita, bracia Emil , Antoni i Wilhelm Ślosarkowie ,Józef Porada, Sebald Sobczyk , Józef Tworek , Karol Ślosarek .Nazwiska które potem wielokrotnie przewijały się na zapisywanych kartach klubu.Pełen energii i zapału Zarząd w krótkim czasie zwerbował do klubu ponad 300-tu garnących się do sportu młodych Orzegowian.Siłą klubu od początku była wielosekcyjność .Obok najbardziej popularnej piłki nożnej , rozwijały się takie dyscypliny jak boks , gimnastyka , tenis stołowy ,lekkoatletyka oraz ciężko atletyka w skład której wchodziły zapasy i podnoszenie ciężarów ,funkcjonowały też w różnych okresach klubu obok piłki nożnej inne dyscypliny zespołowe takie jak siatkówka i koszykówka .Jakiś czas sekcja gier skupiała też takie dyscypliny jak ;palant i pięstówka .Uprawiano również gry rzutowe takie jak; świnkarz , rzutówka czy klipa.
Wraz z powstaniem kąpieliska (1962 rok) a później lodowiska (1966 rok) stworzono sekcje pływania i łyżwiarstwa figurowego .

J.P.

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.07 3,183,678 Unikalnych wizyt