Kwiecień 25 2018 02:43:43
ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Osiedle
*ORZEGÓW
*Pejzaże
*Orzegowianie w mundurach
*Stary Cmentarz
*Orzegów zmienia swe oblicze
*Orzegowianie na fotografii
*Konkurs Plastyczny
*Kąpielisko
*podwórka i obiekty wypoczynkowe w latach 60-tych
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (84)
***


Gdzie Orzegów , gdzie Godula?


To temat , który co jakiś czas wraca.Na pozór błahy , mogło by się wydawać nawet ,że nie warto się nim zajmować, tym bardziej ,że Orzegów i Godula żyją od zawsze w przykładnej wręcz symbiozie.Pisanie o tym trąca o pewną w tym przypadku niepoważną trochę formę rewizjonizmu, uzurpowania do ustalania właściwych granic między naszymi dzielnicami.
I czasem właśnie odnosi się takie wrażenie ,że jest to ,aż tak mało istotna sprawa ,że instytucje , które w tym zakresie powinny być odpowiednio obeznane , zupełnie lajtowo do tego podchodzą , co niestety w wielu przypadkach poprzez liczne publikacje najzwyczajniej wprowadza ludzi w błąd.Jednocześnie każda taka dezinformacja staje się źródłem wiedzy dla innych również słabo zorientowanych , co rodzi w następstwie jej pogłębienie.
Te przypadki wcześniej już tu na stronie pokazywane, są taką klasyczną dezinformacją i obciachem w jednym. Ustawić tablicę informującą ,że wjeżdżamy do Goduli w tym miejscu to mistrzostwo świata.No może Europy , bo mistrzostwem Świata jest ta oto mapka poniżej

Map data ©2017 Google


Orzegów bez Burlocha , Plant Orzegowskich i Parku Młodzieży a nawet ulic Jaracza i Wysockiej - nieźle!


***


Tydzień Irlandzki w Rudzie Śląskiej


Mecz rugby, chleb z piekaroka, wystawy, prelekcje, warsztaty kulinarne, konkursy i koncerty to tylko niektóre z szeregu atrakcji zaplanowanych podczas Festiwalu Polsko-Irlandzkiego w Rudzie Śląskiej. W dniach 20-27 maja w mieście trwać będzie tydzień Zielonej Wyspy.

Festiwal Polsko – Irlandzki zainauguruje mecz rugby. Rudzkie Diablice zmierzą się z drużyną Amazonek z Arklow w Irlandii (na zdjęciu) – Będzie to pierwszy w Polsce oficjalny mecz Rugby 15-osobowego kobiet. Wyjątkowości nadaje mu też fakt, że rudzianki zagrają z drużyną z Irlandii, gdzie ta dyscyplina sportu jest wyjątkowo poularna.
Mecz zaplanowano w sobotę, 20 maja, na godz. 17:00 na stadionie Burloch -Arena

***


Z dawnej prasy

Bezeceństwa sprzed ponad stu lat


Wydawać by się mogło ,że nigdy wcześniej w dziejach ludzkości świat nie był tak zdeprawowany ,przepełniony złem i różnego rodzaju przestępczością jak obecnie .Kiedy jednak zagląda się w archiwalne gazety sprzed stu lat , to zamieszczane tam obszerne rubryki kryminalne aż kipią od nikczemności ,okrutnych zbrodni ,kradzieży i wszelkich innych czynów karalnych .
Gwałty ,a już na pewno ,pedofilia czy stręczycielstwo wydawać by się mogło to typowe niegodziwości czasów współczesnych , a tu proszę ..
W Bytomiu Orzegowska dziewczyna ,,zaciekle broni się przed gwałcicielem"
W Katowicach ostrzegają ,,przed niesumiennymi agientami"co to dziewczyny rzekomo na służbę zaciągają za godziwe zapłaty , a w rzeczywistości wprowadzają je w ,,nędzę moralną"
W Zabrzu zaś ojciec na dziecku swym,, dopuszcza się zbrodni moralnej "


***


Kibicujemy naszym sportowcom

Natalia najlepsza w Rumunii !!!To dosłownie wiadomość z ostatniej chwili ! Natalia Strzałka wygrała prestiżowy turniej zapaśniczy juniorek, który rozegrany został w dniach 12-13.05.2017 w Bukareszcie.
Nasza zapaśniczka rywalizowała w kategorii wagowej do 72 kg.

BRAWO!!!

_____________________________

Brawo Mati!

Po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją Mateusz Malik wraca do formy!
Na rozegranych Mistrzostwach Śląska w podnoszeniu ciężarów w kategorii juniorów do lat 17-tu w wadze do 77 kg nasz zawodnik z wynikiem 125 kg zdobył III miejsce .Brawo!


_____________________________Od zwycięstwa do zwycięstwa


Nie zwalniają tempa nasi rugbyści .Wsobotę odnieśli kolejne zwycięstwo w meczu o mistrzostwo II Ligi.
Klub Rugby Miedziowi Lubin - K. S. RUGBY Ruda Śląska 16:36
Tak trzymać!

_____________________________Freestyle Skate Day 2017


Prezentowany poniżej filmik jest niezwykle ekspresyjną i widowiskową formą promocji tej młodziutkiej u nas w kraju dyscypliny sportowej a zarazem też promocji naszego zadaszonego lodowiska.
W tym roku odbyła się już IV edycja Freestyle Skate Day .To rozwijająca się i coraz bardziej popularna dyscyplina .Kolejne edycje przed nami .
Filmik ten w efektowny sposób pokazuje jak widowiskowe i emocjonujące mogą być takie wyścigi na lodzie połączone z pokonywaniem przeszkód


Zawody organizowane są przez firmy Tempish ,a przede wszystkim Sportrebel, którą reprezentuje Bartek Graliński , wielki propagator tej jak na razie niszowej jeszcze formy rywalizacji sportowej ,jak również współorganizator i sponsor tych zawodów, a w turnieju rozegranym w Orzegowie dodatkowo także spiker relacjonujący jego przebieg .Pasjonat sportu nie tylko z racji swej profesji zawodowej ale również z zamiłowania czego dał dowód m.in.niezwykle aktywnie włączając się w organizację Roku Sportu Orzegowskiego.Co warto podkreślić od pewnego czasu jest również członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa.


***

S
S- jak Szopa AlojzyAlojzy Szopa urodził się 25 czerwca 1931 roku w Orzegowie, w rodzinie muzykującej.
1 września 1947 roku doceniając jego talent powierzono mu dyrygowanie orzegowskim chórem Chopin kiedy miał zaledwie16 lat. Prowadził chór do 22 listopada1952 r.Uczył się gry na gitarze, fortepianie i organach. Ukończył konserwatorium muzyczne, studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Miał ustawiony głos barytona oraz wielki talent wokalno-instrumentalny. Śpiewał w chórze Operetki Śląskiej, z którą kilka razy gościł w Stalowej Woli.
W 1954 roku przyjął propozycję pracy w Zakładowym Domu Kultury. Miał dbać o rozwój muzyki w tym mieście, które stało się najważniejszym miejscem realizacji jego życiowej pasji i talentu. Pracę rozpoczął jako instruktor muzyczny. Był współzałożycielem oraz długoletnim kierownikiem artystycznym i muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy". Zespół pod jego kierownictwem osiągał wysoki poziom, niespotykany wśród amatorskich zespołów, a chór pod jego kierownictwem i opieką osiągnął poziom porównywalny z chórem ZPiT "Śląsk". Uczył też w szkole muzycznej, tworzył zespoły artystyczne, którymi kierował, dla nich opracowywał muzykę. Występował w teatrze w sztukach muzycznych..
Wybitny muzyk, niecodzienna osobowość, autor wielu niepowtarzalnych opracowań muzycznych i instrumentacji polskiego folkloru, dyrygent, chórmistrz, obdarzony ogromną ekspresją i temperamentem.Tak wspominają go mieszkańcy Stalowej Woli , ludzie związani z kulturą .Wyraz wielkiego szacunku i uznania dano Alojzemu Szopie podczas jego 80-Urodzin.Z tej okazji dla legendarnej postaci Stalowej Woli ,zorganizowano w tamtejszym Miejskim Domu Kultury huczny benefis.Po pełnej sali widowiskowej przekonał się jak wielu ma przyjaciół.

To tu w końcu przez czterdzieści siedem lat kształtował muzyczne oblicze tego miasta Stalowa Wola uhonorowała człowieka, który zostawił po sobie wspaniałe dziedzictwo, który ubogacił to miasto muzyką, piosenką i folklorem. Za swe osiągnięcia na polu kultury został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczeniem resortowym , nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


Alojzy Szopa podczas koncertu w 2008 roku podczas zjazdu Orzegowian w niemieckim Leverkusen


Po przejściu na emeryturę w 2001 roku zamieszkał w Krakowie .Tam mieszka do dziś , choć jak sam podkreśla najbardziej bliski jest mu zawsze Orzegów.Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa . W miarę swoich możliwości odwiedza nas i na bieżąco śledzi co u nas się dzieje.


źródło ;czasopismo ,,Stalówka"

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

10/01/2018 17:40
miał 49 lat , jutro wybieram się na jego pogrzeb który odbędzie się o 8.30 Cześć Jego Pamięci!

09/01/2018 19:45
Zmarł Grzegorz Grycuk może mało ktoś pamięta ale zuchy z mojego rocznika powinny.

04/12/2017 15:03
Bogdan; z okazji rocznicy urodzin życzę Ci zdrowia, zdrowia, zdrowia; reszta to "pikuś' Smile

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,109,707 Unikalnych wizyt