Czerwiec 18 2018 01:50:52
MS Rosja 2018
*Skarb kibica


ROZMOWY Z...
*Gabriela Kotkowiak
*Jerzy Sobera
*Rudolf Fronczek
*Bronisław Machoń
*Karolina i Adam Krawczyk
*Bogusław Poważa
Orzegów
*** Powrót do strony głównej

Historia
Orzegowianie
Orzegów 1939 -1945
Parafia
Sport
Informator
*Ulice Orzegowa
Powspominajmy
Galeria Zdjęć
*Orzegów - galeria zdjęć

*Z orzegowską faną przez świat
FILMOTEKA ORZEGOWSKA
*nagrania filmowe


prezentacja zdjęć
*Orzegów,,,ja w sobie go mam (piosenka)
*Orzegów-prezentacja
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 187
· Najnowszy użytkownik: robi2
Statystyki
statystyka
pogoda w Orzegowie
*Pogoda
Przetłumacz stronę

od niedzieli do niedzieli (82)
***

Restauracja Burloch Cafe już czynna

No i doczekaliśmy się restauracji na Burloch - Arenie!
29 kwietnia ,w sobotnie popołudnie po raz pierwszy można było zajrzeć do środka, choć tego dnia konsumpcja odbywała się głównie na zewnątrz.Tam bowiem pod dachem lodowiska przy biesiadnych stołach licznie zgromadzona widownia bawiła się przy dźwiękach muzyki i przebojach gości dwudniowego festynu jaki został przygotowany na okoliczność otwarcia lokalu.


Burloch Cafe to lokal dwupoziomowy z dodatkowym tarasem na zewnątrz.Na zdjęciu ;piętro górne

Wbrew pozorom mimo ,że na pierwszy rzut oka powierzchnia użytkowa restauracji wydaje się dosyć skromna ,to na górnym piętrze jest miejsc dla ok.40-tu gości , z tego piętra jest też wyjście na taras
Widok ze schodów na dolną część lokalu


W części dolnej oprócz stolików dla gości znajduje się zaplecze i bufet.
Gości zabawiał tego dnia zespół ,,Bez nazwy"znany nam wszystkim z licznych przebojów emitowanych w radiu i telewizji ale też mieliśmy okazję ich słuchać i oglądać nieraz w Orzegowie , gdzie zresztą mieszka lider zespołu ,Mateusz Szymczyk
Ten sam zespół towarzyszył kolejnemu wykonawcy .Był nim Piotr Herdzina .Właściciel lokalu , organizator festynu i wokalista w jednej osobie! Poniekąd też i porządkowy.Tego dnia dwoił się i troił by wszystko wypadło jak trzeba .
Obiekt Burloch -Areny wyrobił już sobie markę i obowiązują tu pewne standardy , które zaakceptowali jego użytkownicy a których nikt nie powinien łamać. Dobrze ,że już na początku właściciel lokalu dał się poznać od strony kogoś kto czuje temat!
Po raz pierwszy na tym sportowym obiekcie , odbyła się plenerowa impreza muzyczna i mogły się pojawić pewne obawy , czy to jest właściwe miejsce na tego typu biesiady . Obawy jak się okazało bezpodstawne .Obowiązywał zakaz palenia , w strefie gdzie zasiadała publiczność , były kosze na śmieci , pojawiała się też straż miejska .


Dobra zabawa , potężna dawka muzyki , grillowe przysmaki złocisty napój z pianką to niewątpliwie udana promocja nowo oddanego lokalu .
Biorąc pod uwagę ostatnie zimne i deszczowe dni to sobotnie popołudnie mimo lekkiego chłodu było całkiem znośne , stąd też na festynie pojawiło się sporo osób .Biesiadującymi gośćmi byli nawet grający w tym dniu przeciwko naszym Gryfom rugbyści z Nowego Sącza.Nie brakowało chętnych do tańca .W niedzielę druga część festynu .Tym razem gwiazdą na scenie będzie zespół Metrum , nie zabraknie też podobnie jak w sobotę muzyki z udziałem Dj-a

Wokół nowego lokalu niestety wszystko jeszcze w fazie gruntownego przekształcania terenu na którym w niedalekiej przyszłości ma powstać pumptrack czyli obiekt składający się z ziemnych garbów oraz profilowanych ramp łukowych służących do jazdy rowerem bez napędu i bez konieczności pedałowania po torze o zróżnicowanej wysokości


***

Czwórbój lekkoatletycznyCzwórbój lekkoatletyczny z udziałem szkół podstawowych naszej dzielnicy był jedną z imprez ujętych w kalendarzu Roku Sportu Orzegowskiego. Zaplanowany na początek jesieni , niestety ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe nie mógł się odbyć.Nie zrezygnowano jednak z tych zawodów, przeniesiono je na wiosnę , choć ta jak widzimy też nie okazuje się zbyt łaskawa . Ostatecznie jednak we wtorkowy poranek zawody te udało się przeprowadzić.Blisko 30-osobowa grupa chłopców i dziewcząt rywalizowała w konkurencjach , które wchodzą w skład czwórboju lekkoatletycznego .Sprint na 60 m , skok w dal oraz rzut piłeczką palantową odbyły się na obiekcie sportowym szkoły podst.nr 36, bieg na dłuższym dystansie przeprowadzono na stadionie Burloch Areny .Tam też po podsumowaniu wyników wszystkich czterech konkurencji ogłoszono wyniki i wręczono nagrody ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa .


Nie bez powodu mówi się, że lekkoatletyka to królowa sportu. Kształtuje wszystkie cechy motoryczne; szybkość, wytrzymałość, siłę. Jest to dyscyplina rozwojowa i daje możliwość odnalezienia się także w innych sportach.
Nie mogło więc zabraknąć lekkoatletyki w zestawieniu z wieloma innymi dyscyplinami jakie wchodziły w program ubiegłorocznych wydarzeń sportowych .Uczniowie obydwu szkół wykazali się w wielu przypadkach dobrym przygotowaniem fizycznym , co pozwoliło im uzyskiwać wartościowe wyniki .Nikt nie odpuszczał przez co zacięta rywalizacja trwała do końca czwórbojowych zmagań .

Najlepsza trójka dziewcząt i chłopców międzyszkolnego Czwórboju Lekkoatletycznego.Od lewej :Karolina Maduzia -I miejsce , Laura Michalik II miejsce , Patrycja Cuber III miejsce , Beniamin Jonas II miejsce ,Tymon Socha III miejsce, Marcin Tomczyk I miejsce


W tym miejscu podziękowania dla opiekunów grup , nauczycieli wychowania fizycznego za wydatną i do tego bardzo sprawną pomoc przy organizacji tych zawodów .Miejmy nadzieję ,że w podobnej formule w przyszłości będą się one odbywać cyklicznie
***

Miało być pięknie ...


Poniżej zamieszczony jest artykuł jaki ukazał się w Wiadomościach Rudzkich dotyczący przerwanych prac przy odnawianej elewacji Ratusza .

______________________________________________________________

Od września 2016 roku trwa remont budynku dawnego ratusza w Orzegowie, obecnej siedziby Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych. Jednak pomimo udzielonej dotacji na odnowienie elewacji zabytkowego obiektu, prace na razie zostały wykonane częściowo. Rektor uczelni zapewnia równocześnie, że plany kompleksowej renowacji są aktualne.

Najpierw miała mieścić się tu siedziba wydawnictwa oraz muzeum papiernictwa i drukarstwa, jednak później budynek dawnego ratusza w Orzegowie przy ul. Hlonda 27 został sprzedany za 1 procent wartości Wyższej Szkole Nauk Stosowanych. I właśnie na wniosek rektora WSNS w 2015 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Rok później w ramach budżetu samorządowego zaplanowano 250 tys. zł dotacji na renowację elewacji budynku starego ratusza. Wszystko było więc na dobrej drodze do remontu. Tu jednak sprawa skomplikowała się. – Prace miały obejmować wszystkie elewacje budynku. Niestety pomimo zobowiązania się właściciela w podpisanej umowie do realizacji renowacji elewacji w 2016 roku dotowany wykonał tylko częściowo planowany zakres prac. Dokonano odbioru wykonanych robót wraz z określeniem ich procentowego udziału w całej planowanej inwestycji – wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej. Dotacja z miasta została więc przekazana jedynie częściowo. – Zgodnie z dokonanym odbiorem wypłacono adekwatną kwotę dotacji, która stanowiła 9,02 proc. całości robót (22 563,56 zł).
Do dnia 15.12.2016 r., czyli do dnia rozliczenia dotacji, dotowany nie wykonał prac umożliwiających na wypłacenie większej kwoty dotacji – wylicza Urbańczyk. Władze WSNS przyznają, że owszem prace remontowe związane z renowacją elewacji zostały zawieszone na okres zimowy, co jednak nie oznacza, że renowacja nie zostanie dokończona, bo też i część zadań już wykonano. – Zgodnie z planami uczelni remont obiektu obejmował będzie remont wnętrza jak i renowację elewacji. W obiekcie przeprowadzone zostały roboty czyszczące związane z odgrzybieniem piwnic i wysuszeniem murów spowodowanym zalaniem obiektu w okresie, kiedy uczelnia nie była jego właścicielem. Podjęcie powyższych robót było w pierwszej kolejności niezbędne dla kontynuowania jakichkolwiek dalszych prac, w tym robót odkażeniowych wynikających z funkcjonowania w obiekcie szpitala zakaźnego – zaznacza dr Dariusz Luboń, rektor WSNS. Konkretnych terminów zakończenia prac i rozpoczęcia nauki w nowej siedzibie przez studentów WSNS władze uczelni jednak nie podają.

tekst ;wiadomości rudzkie______________________________________________________________


Dobrze ,że jakakolwiek informacja w tej sprawie się ukazała i że ,dowiadujemy się o tym ,że planowane jest dokończenie renowacji tej fasady . Czy jednak może nas w jakiś sposób treść tego artykułu uspokoić ?.
Tak bardzo oczekiwaliśmy,że wraz z nadejściem wiosny w centralnym miejscu Orzegowa zaprezentuje się nam Ratusz już w tej nowej pięknej odsłonie z odrestaurowaną fasadą .Tymczasem tuż przed Wielkanocą rozebrano rusztowanie co musiało wywołać obawę ,że coś idzie z tymi pracami nie tak.Z tych przytoczonych powyżej prasowych wyjaśnień dowiadujemy się w zasadzie o co chodzi .Na pewno w tym miejscu nie ma nawet też sensu się rozwodzić dlaczego musiało dojść do przerwania prac. .Takie sytuacje jak ta niestety się zdarzają. Niepokoi co innego . Wpisany w 2015 roku do rejestru zabytków obiekt wymagałby trochę większego szacunku.Nawet gdy się pojawiły pewne problemy finansowe , trzeba było odpowiednio wcześniej określić zakończenie pewnego etapu robót i najzwyczajniej przekazać choć w pewnym tylko zakresie ale gotowy fragment budynku .To co ujrzeliśmy po rozebraniu rusztowania woła o pomstę do nieba.


W potocznym języku w branży budowlanej taką jakość wykonanej pracy określa się jako KASZANA
Trudno tak szczerze powiedziawszy było oczekiwać na właściwy efekt prac , które odbywały się w okresie zimowym, okresie który jest najgorszy z możliwych do tego typu robót.
I pewnie można by było na to machnąć ręką widoczne wykwity na ścianach mogą z czasem zniknąć ,tak się dzieje choć nie jest to reguła.Natomiast zignorowanie powinności założenia zdemontowanych wcześniej rur spustowych odprowadzających deszczówkę z dachu, przed rozebraniem rusztowania to już jest kompletne lekceważenie swoich obowiązków . Teraz woda podczas deszczu wielkimi strumieniami leje się po elewacji .Jakie to z biegiem czasu może przynieść skutki i to zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu budynku , nie trzeba mówić .
Jak się dalej potoczą losy Ratusza , tak naprawdę chyba nie wie nikt .
Zastanawiałem się czy należy to w jakiś sposób nagłaśniać. W końcu właściciel budynku zapewnia ,że prace będą kontynuowane .
Niestety, podobne tematy przerabialiśmy już i z basenem i z Domem Kultury Mówić więc o tym trzeba i powinni to robić wszyscy, póki ktoś się za jakiś czas nie pojawi i orzeknie ,że ze względu na zły stan budynek nadaje się do rozbiórkiTo nie tak miało wyglądać
,,W obiekcie przeprowadzone zostały roboty czyszczące związane z odgrzybieniem piwnic i wysuszeniem murów spowodowanym zalaniem obiektu w okresie, kiedy uczelnia nie była jego właścicielem." Cytat z powyższego artykułu .
A teraz woda zamiast być odprowadzana z dachu do kanalizacji deszczowej,ogromnymi strumieniami ścieka po elewacji nie znajdując ujścia , pewnie dostanie się do piwnicy.
***

Szkoła Mistrzostwa Sportowego


Co oferuje szkoła ?
Treningi w trakcie zajęć lekcyjnych,16godzin zajęć sportowych tygodniowo.Ścisła koordynacja zajęć sportowych i dydaktycznych .Transport na terenie miasta do szkoły i z powrotem.Darmowy sprzęt sportowy, stypendia sportowe i naukowe, wykwalifikowana kadra pedagogiczna i trenerska .Udział w turniejach, obozy sportowezajęcia na basenie.Opieka fizykoterapeuty, współpraca z psychologiem sportowym , zgrupowania , sprzęt sportowy .Indywidualizacja na zajęciach dydaktycznych i sportowych.Rywalizacja sportowa w ligach wojewódzkich i okręgowych .Programszkolenia sportowego, dodatkowo godzina z zajęć z języka obcego .Mało liczne klasy
Niskie czesne 100-150 zł miesięcznie***

Z dawnej prasy

Orzegów 1928 rok


Jak widać i wtedy w 1928 roku dbano by w okresie 1-3 maja coś się u nas działo.Ciekawa ta trasa biegu.Kto z młodzieży jest w stanie odpowiedzieć gdzie tak podana trasa przebiegała.Można by pomyśleć śledząc nazwy ulic ,że to nie o Orzegów chodzi .


***

P


P- jak Panic Ryszard


Młody uzdolniony uczeń Katowickiego Liceum Muzycznego Ryszard Panic był pierwszym kierownikiem a zarazem dyrygentem i aranżerem powstałego w 1947 roku zespołu akordeonistów.To właśnie on zapoczątkował całe pasmo sukcesów i dokonań tego zespołu. Uczestnicząc w najróżniejszych przeglądach ,przesłuchaniach ,czy konkursach zespół orzegowskich akordeonistów raz po raz zostawał nagradzany i wyróżniany. W 1948 roku między innymi zespół ten zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie Orkiestr Świetlicowych we Wrocławiu. Wraz z ciągłym doskonaleniem repertuaru zespół stawał się coraz bardziej popularny i to nie tylko w kraju ale i za granicą .M.in. dwukrotnie w latach 1949 1 1952 występował w Teatrze Wielkim w Warszawie . Cenną pamiątką z występów podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie zostało zdjęcie zespołu w towarzystwie ówczesnego premiera Indii Jeverhalema Nehru z córką Indirą Ghandi. Zespołem zainteresowała się ekipa Fox Novetion News(USA) która w plenerach Orzegowa dokonała nagrania z udziałem naszych akordeonistów. Jednym z wielu uczniów Ryszarda Panica był nie kto inny jak Edward Hulok , jak się później okazało wielki kontynuator dokonań swego poprzednika.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
kontakt z administratorem
kontakt
PARAFIA ŚW.MICHAŁA W ORZEGOWIE

Portal PARAFII
Ruda Śląska

Portal Rudy Śląskiej
wirtualny spacer po Orzegowie

Wyświetl większą mapę
wirtualny spacer po Orzegowie
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

12/06/2018 13:20

29/05/2018 21:21
W wieku 87 lat zmarł ś.p. Alojzy Kotusz ,,Karolowiec" , w latach 1960-61 prezes klubu KS 27 Orzegów.Pogrzeb w środę o 9.15 w Wirku w kośc.św.wawrzyńca

29/05/2018 08:28

18/03/2018 14:35
W wieku 84 lat zmarł śp. Stanisław Mgłosiek ,były kierownik szkoły podst. nr 38 ,Pogrzeb w środę 21 marca o godz.11.00 w Goduli

01/03/2018 15:12

02/02/2018 23:10
Żeby myśleć o awansie, to Kazachstan musi wygrać z Rosją różnicą minimum 5 bramek. Szkoda, że tak wysoko przegraliśmy.

02/02/2018 16:13
na pocieszenie w pierwszym meczu dosyć sensacyjnie zremisowali z Rosją -wicemistrzem Europy 1-1

01/02/2018 23:44
Niestety porażka 1:5. Gładczak i Widuch grali. Szanse na awans prawie zerowe Angry

31/01/2018 20:44
1 luty- Polsat mecz ME w futsalu Polska -Kazachstan z udziałem naszego Roberta Gładczaka

31/01/2018 09:02
Wczoraj zmarła moja kuzynka Janina P.

30/01/2018 11:28
Była koksownia, będzie park z alejkami: https://silesion..
..29-01-2018
Smile

25/01/2018 11:28
OSP to Ochotnicza Straż Pożarna

21/01/2018 17:56
dzisiaj na Halembie na mszy o godz.8.00 do środka kościoła wtargnął dzik! SmileLudzie się mocno wystraszyli ale ten dzik jeszcze chyba bardziej

15/01/2018 20:39
kolejna smutna wiadomość dotycząca byłych piłkarzy Szombierek .W wieku 53 lat zmarł Bogusław Cygan , niedawno odszedł Stanisław Bykowski .Wielcy piłkarze klubu , któremu kiedyś mocno k

14/01/2018 22:17
Pamiyntom Grzesia ze szkoły.[*]

Wygenerowano w sekund: 0.06 3,161,220 Unikalnych wizyt